Ιστορία και υποδομές

Το σχολείο μας

Το  3ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου  αποτελεί ένα από τα πιο παλιά και ιστορικά σχολεία της πόλης. Βρίσκεται στα όρια της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου στην Σοχώρα, δηλαδή σε μια γειτονιά της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου που βρίσκεται στο δυτικό άκρο του δήμου, κάτω από το κάστρο της Φορτέτζας. Πρόκειται για ένα ιστορικό σχολείο της πόλης, αφού ιδρύθηκε το 1924 ως μονοτάξιο προσφυγικό Σχολείο Θηλέων και το 1928 συγχωνεύτηκε με το 3τάξιο προσφυγικό αρρένων σε μικτό 4τάξιο και ονομάστηκε 3ο Δημοτικό Σχολείο.

Σήμερα, το σχολείο μας λειτουργεί σαν 10/θέσιο δημοτικό σχολείο με ολοήμερο, τμήμα ένταξης και τμήμα υποδοχής. Στεγάζεται σε 2 κτίρια. Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκη, αίθουσα Η/Υ και γήπεδο μπάσκετ).

Στο ένα από τα δύο κτίρια στεγάζεται και το Νηπιαγωγείο. Το προαύλιο του σχολείου μας είναι έκτασης περίπου 2.5 στρεμμάτων.