ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Ο  μαθητής  της Α΄ Τάξης του σχολείου μας, Ιωάννης  Ομαλιανιάκης, τιμήθηκε με έπαινο στον παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής  που διοργανώθηκε από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης . Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Καθημερινοί  Ήρωες» όπου συμμετείχαν 6000 μαθητές από όλη την Ελλάδα ηλικίας 4 έως 15 ετών.

Η επίβλεψη και η επιμέλεια των έργων των μαθητών μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό έγινε από τη δασκάλα των εικαστικών του σχολείου μας, Γιάννα Καλή.

Κάθε διάκριση στο πρόσωπο των μαθητών και των εκπαιδευτικών μας, γεμίζει το σχολείο μας με χαρά και υπερηφάνεια. Ευχόμαστε σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής μας κοινότητας, η κάθε τους προσπάθεια να τυχαίνει μιας ανάλογης αναγνώρισης.

Εγγραφές στην Α’ Δημοτικού – Σχολικό έτος 2021-22

Για την εγγραφή μαθητή στην Α’ Δημοτικού χρειάζεται να προσκομίσετε ή να στείλετε μέσω e-mail (mail@3dim-rethymn.reth.sch.gr) :

α) Τη σελίδα του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, η οποία αποδεικνύει ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια,

β) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο μπορείτε παραλάβετε από το σχολείο ή να το κατεβάσετε από το διαδίκτυο,

γ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή,

δ) Βεβαίωση φοίτησης νηπίου

ε) Υπεύθυνη Δήλωση στοιχείων μαθητή

στ) Αίτηση γονέα-κηδεμόνα για εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα του Σχολείου

Ανακοίνωση προς τους γονείς του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

κατά τη διάρκεια της καραντίνας μπορείτε να συνοδεύετε τα παιδιά σας από και προς το σχολείο με την γραπτή αποστολή μηνύματος στο 13033. Η βεβαίωση κυκλοφορίας που έχουμε δώσει στα παιδιά αφορά μόνο τα ίδια.

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο, Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020, παραμονές του Ολοκαυτώματος του Αρκαδίου, οι μαθητές θα σχολάσουν στις 10:00 π.μ. λόγω συμμετοχής τους σε  εορταστικές εκδηλώσεις που θα λάβουν μέρος εντός της τάξης τους το πρώτο διδακτικό δίωρο .

Θέατρο σκιών του Μάκη Χάρμπα

Την Τετάρτη 10 Απριλίου έγινε στο σχολείο μας παράσταση θεάτρου σκιών. Την παράσταση παρακολουθήσαμε σε μια μεγάλη αίθουσα του σχολείου μας.
Αφού καθίσαμε στις θέσεις μας, κοιτάζαμε έκπληκτοι το μεγάλο σκηνικό. Ξαφνικά, έσβησαν τα φώτα και άναψαν κάτι μικρά λαμπάκια και στο κέντρο του σκηνικού εμφανίστηκε ο Καραγκιόζης και τα κολλητήρια, τα παιδιά που απέκτησε με τη γυναίκα του την Αγλαΐα. Ο Καραγκιόζης παρίστανε το ζητιάνο. Ξαφνικά πέρασε ο πασάς και τον κυνήγησε. Ο πασάς έφερε στον Καραγκιόζη ένα μεταλλαγμένο χυμό. Ο Καραγκιόζης όμως δεν τον ήπιε και τον κλότσησε. Ο χυμός έπεσε στη στέγη του παλατιού. Μετά ο πασάς έφερε ένα μεταλλαγμένο κοτόπουλο. Ούτε αυτό το πήρε ο Καραγκιόζης και το κλότσησε, όπως έκανε με το χυμό και πήγε κι αυτό στη στέγη του παλατιού του πασά. Στη συνέχεια, ο πασάς έφερε ένα μεταλλαγμένο τέρας από το υπόγειο του παλατιού του και κατόρθωσε να μεταμορφώσει τον Καραγκιόζη, τα παιδιά του και τον μπάρμπα Γιώργο. Ο Καραγκιόζης μεταμορφώθηκε σε μουλάρι, το κολλητήρι μεταμορφώθηκε σε κατσίκα και ο μπάρμπα Γιώργος σε γυναίκα.
Στο τέλος, αφού κατάφεραν να ξεγελάσουν οι ήρωες το μεταλλαγμένο τέρας, ξαναπήραν την κανονική τους μορφή. Περάσαμε πολύ ωραία και γελάσαμε με την ψυχή μας με τις περιπέτειες του Καραγκιόζη και των φίλων του!
Γ.Δ.

Η σχολική περιφέρεια του σχολείου μας

Ανάλογα με τη διεύθυνση κατοικίας σας το παιδί σας, εγγράφετε σε συγκεκριμένο δημόσιο σχολείο, καθώς κάθε δημόσιο σχολείο έχει τη δική του σχολική περιφέρεια.

Κάθε δημόσιο σχολείο έχει τη δική του σχολική περιφέρεια, που οριοθετείται με βάση συγκεκριμένες οδούς. Έτσι το κάθε σχολείο εγγράφει τους μαθητές που διαμένουν στην περιοχή που εμπερικλείει η σχολική του περιφέρεια. Ειδικότερα, σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 201 του 1998:
«Κάθε δημόσιο Δημοτικό Σχολείο έχει δική του σχολική περιφέρεια και σ’ αυτό φοιτούν οι μαθητές/τριες που διαμένουν στην περιφέρειά του. Σε Δήμους ή Κοινότητες που λειτουργούν περισσότερα από ένα σχολεία τη σχολική περιφέρεια ορίζει ο αρμόδιος Διευθυντής της Διεύθυνσης ή του Γραφείου Εκπαίδευσης, αφού λάβει υπόψη του την πρόταση της Δημοτικής ή Κοινοτικής Επιτροπής Παιδείας και των Διευθυντών των σχολικών μονάδων».
Σύμφωνα με το ίδιο Προεδρικό Διάταγμα:
«Εγγραφή μαθητή ο οποίος διαμένει σε περιοχή που δεν ανήκει στη σχολική περιφέρεια του σχολείου μπορεί να γίνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις με απόφαση του αρμόδιου Προϊσταμένου της Δ/νσης ή του Γραφείου Π. Ε. Οι εξαιρετικές αυτές περιπτώσεις αφορούν θέματα υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους, περιπτώσεις αλλαγής περιβάλλοντος μαθητού σύμφωνα με το εδάφιο δ. της παρ. 8 του άρ. 13 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος».

Στο χάρτη οριοθετείται η σχολική περιφέρεια του σχολείου μας