Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-23

Σας ενημερώνουμε ότι η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους
ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά
Σχολεία θα παραμείνει ανοιχτή από την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:00 μέχρι και την Πέμπτη
31 Μαρτίου 2022 και ώρα 15:00. Η πρόσβαση στην πλατφόρμα μπορεί να γίνει μέσω του
συνδέσμου:
mathetrion-sta-protupa-kai-peiramatika-skholeia
Μπορείτε να βρείτε τα παραπάνω σχετικά έγγραφα στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ.
https://depps.minedu.gov.gr/ .

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην εισαγωγική τάξη Πειραματικών Νηπιαγωγείων, Δημοτικών,
Γυμνασίων και Λυκείων για το σχολικό έτος 2022-2023 πραγματοποιείται με δημόσια ηλεκτρονική
κλήρωση, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022. Σε περίπτωση
διασυνδεδεμένων ΠΕΙ.Σ., οι απόφοιτοι του Πειραματικού Σχολείου της ίδιας ή προηγούμενης
βαθμίδας εγγράφονται στο συνδεδεμένο Πειραματικό Σχολείο της ίδιας ή της επόμενης βαθμίδας,
εφόσον το επιθυμούν, χωρίς κλήρωση.
Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α ́ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων και Α ́ τάξη Πρότυπων
Λυκείων για το σχολικό έτος 2022-2023 πραγματοποιείται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με
ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής, σχετικών με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής
Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 7 Μαΐου 2022.
Σε περίπτωση διασυνδεδεμένων Προτύπων Σχολείων, οι απόφοιτοι του Προτύπου Γυμνασίου
εγγράφονται απευθείας στο συνδεδεμένο Πρότυπο Λύκειο, με προϋπόθεση την επιτυχή ολοκλήρωση
της προηγούμενης βαθμίδας. Στην περίπτωση που στην Α ́ τάξη των διασυνδεδεμένων Λυκείων
προκύπτουν κενές θέσεις αυτές καλύπτονται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων. Στην παρακάτω
διεύθυνση μπορείτε να δείτε τα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. καθώς και τη μεταξύ τους διασύνδεση:
Γονείς και κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν σε κλήρωση για εισαγωγή σε
Πειραματικό Σχολείο ή σε δοκιμασία δεξιοτήτων για εισαγωγή σε Πρότυπο Σχολείο οφείλουν να
εγγράψουν τους μαθητές στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη
θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο
Πειραματικό ή Πρότυπο Σχολείο που επιθυμούν.

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Ο  μαθητής  της Α΄ Τάξης του σχολείου μας, Ιωάννης  Ομαλιανιάκης, τιμήθηκε με έπαινο στον παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής  που διοργανώθηκε από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης . Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Καθημερινοί  Ήρωες» όπου συμμετείχαν 6000 μαθητές από όλη την Ελλάδα ηλικίας 4 έως 15 ετών.

Η επίβλεψη και η επιμέλεια των έργων των μαθητών μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό έγινε από τη δασκάλα των εικαστικών του σχολείου μας, Γιάννα Καλή.

Κάθε διάκριση στο πρόσωπο των μαθητών και των εκπαιδευτικών μας, γεμίζει το σχολείο μας με χαρά και υπερηφάνεια. Ευχόμαστε σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής μας κοινότητας, η κάθε τους προσπάθεια να τυχαίνει μιας ανάλογης αναγνώρισης.

Εγγραφές στην Α’ Δημοτικού – Σχολικό έτος 2021-22

Για την εγγραφή μαθητή στην Α’ Δημοτικού χρειάζεται να προσκομίσετε ή να στείλετε μέσω e-mail (mail@3dim-rethymn.reth.sch.gr) :

α) Τη σελίδα του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, η οποία αποδεικνύει ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια,

β) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο μπορείτε παραλάβετε από το σχολείο ή να το κατεβάσετε από το διαδίκτυο,

γ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή,

δ) Βεβαίωση φοίτησης νηπίου

ε) Υπεύθυνη Δήλωση στοιχείων μαθητή

στ) Αίτηση γονέα-κηδεμόνα για εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα του Σχολείου

Ανακοίνωση προς τους γονείς του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

κατά τη διάρκεια της καραντίνας μπορείτε να συνοδεύετε τα παιδιά σας από και προς το σχολείο με την γραπτή αποστολή μηνύματος στο 13033. Η βεβαίωση κυκλοφορίας που έχουμε δώσει στα παιδιά αφορά μόνο τα ίδια.

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο, Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020, παραμονές του Ολοκαυτώματος του Αρκαδίου, οι μαθητές θα σχολάσουν στις 10:00 π.μ. λόγω συμμετοχής τους σε  εορταστικές εκδηλώσεις που θα λάβουν μέρος εντός της τάξης τους το πρώτο διδακτικό δίωρο .

Θέατρο σκιών του Μάκη Χάρμπα

Την Τετάρτη 10 Απριλίου έγινε στο σχολείο μας παράσταση θεάτρου σκιών. Την παράσταση παρακολουθήσαμε σε μια μεγάλη αίθουσα του σχολείου μας.
Αφού καθίσαμε στις θέσεις μας, κοιτάζαμε έκπληκτοι το μεγάλο σκηνικό. Ξαφνικά, έσβησαν τα φώτα και άναψαν κάτι μικρά λαμπάκια και στο κέντρο του σκηνικού εμφανίστηκε ο Καραγκιόζης και τα κολλητήρια, τα παιδιά που απέκτησε με τη γυναίκα του την Αγλαΐα. Ο Καραγκιόζης παρίστανε το ζητιάνο. Ξαφνικά πέρασε ο πασάς και τον κυνήγησε. Ο πασάς έφερε στον Καραγκιόζη ένα μεταλλαγμένο χυμό. Ο Καραγκιόζης όμως δεν τον ήπιε και τον κλότσησε. Ο χυμός έπεσε στη στέγη του παλατιού. Μετά ο πασάς έφερε ένα μεταλλαγμένο κοτόπουλο. Ούτε αυτό το πήρε ο Καραγκιόζης και το κλότσησε, όπως έκανε με το χυμό και πήγε κι αυτό στη στέγη του παλατιού του πασά. Στη συνέχεια, ο πασάς έφερε ένα μεταλλαγμένο τέρας από το υπόγειο του παλατιού του και κατόρθωσε να μεταμορφώσει τον Καραγκιόζη, τα παιδιά του και τον μπάρμπα Γιώργο. Ο Καραγκιόζης μεταμορφώθηκε σε μουλάρι, το κολλητήρι μεταμορφώθηκε σε κατσίκα και ο μπάρμπα Γιώργος σε γυναίκα.
Στο τέλος, αφού κατάφεραν να ξεγελάσουν οι ήρωες το μεταλλαγμένο τέρας, ξαναπήραν την κανονική τους μορφή. Περάσαμε πολύ ωραία και γελάσαμε με την ψυχή μας με τις περιπέτειες του Καραγκιόζη και των φίλων του!
Γ.Δ.